Sabah Namazı Nasıl Kılınır? Sabah Namazı Kaç Rekattır?Sabah Namazı Kılınışı

Sabah Namazı Nasıl Kılınır? Sabah Namazı Kaç Rekattır? Sabah Namazı Kılınışı


"Sabah namazı nasıl kılınır, sabah namazı kaç rekat sünnet ve kaç rekat farzdan oluşur?" Soruları özellikle yeni namaz kılmaya başlayanlar tarafından büyük merak konusu oluyor. Bu soruların cevaplarını yazımız içerisinde Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan ilmihale göre vermeye çalıştık.

Ergenlik (bulûğ) çağına ve belli bir akli olgunluk düzeyine gelmiş her müslümanın namaz kılması farz-ı ayındır. Buna göre namazın kişiye farz olmasının koşulları, müslüman olmak, ergenlik çağına ulaşmak ve aklı melekelerinin yerinde olması  olmak üzere üç tanedir. Bu koşullara namazın vücûb koşulları yani kişinin namaz kılmakla yükümlü olmasının koşulları denir.

Sabah namazı kaç rekattır?

Sabah namazı 2 rekat sünnet, 2 rekat farz olarak toplamda 4 rekattır.

Sabah namazı nasıl kılınır?

Sabah namazının 2 rekat sünnetinin kılınışı

Birinci Rek’at:

1) Ayakların arası dört parmak açıklıkta ve parmak uçları kıbleye doğru gelecek şekilde ayakta kıbleye dönülür.
2) "Niyet ettim Allah rızası için bugünkü sabah namazının sünnetini kılmaya” diye niyetlenilip namaza başlanır.

Kıyam

Tekbirden sonra eller bağlanır. Ayakta iken secde edilecek yere bakılmalıdır.

Ayakta sırasıyla:

Subhaneke,
Eûzü-besmele,
Fatiha sûresi,
Kur'an'dan en az üç kısa ayet veya üç kısa âyet uzunluğunda âyet okunur.

Erkekler, sağ elin avucu, sol elin üzerinde ve sağ elin baş ve küçük parmakları sol elin bileğini kavramış olarak ellerini göbek altında bağlarlar. Kadınlar, sağ el sol elin üzerinde olacak şekilde ellerini göğüs üstüne koyarlar. Erkeklerde olduğu gibi sağ elin parmakları ile sol elin bileğini kavramazlar.

Rükû

“Allahü Ekber” diyerek rükuya varılır ve burada üç defa “Sübhâne Rabbiye’l-azim” denilir.

Rükû da iken ayakların üzerine bakılır. Erkekler, rükûda, parmakları açık olarak elleri ile dizlerini tutup sırtını dümdüz hale getirirler. Dizlerini ve dirseklerini dik tutarlar. Kadınlar, rükûda, sırtlarını biraz meyilli tutarak erkeklerden daha az eğilirler. Ellerini (parmaklarını açmayarak) dizleri üzerine koyarlar ve dizlerini biraz bükük tutarlar.

İftitah Tekbiri

“Allahu Ekber” diyerek iftitah tekbiri alınır.

Erkekler, tekbir alırken; ellerin içi kıbleye karşı ve parmaklar normal açıklıkta bulunmaktadır. Başparmaklar, kulak yumuşağı hizasına gelecek şekilde eller yukarıya kaldırılır. Kadınlar, tekbir alırken; ellerinin içi kıbleye karşı, parmaklar normal açıklıkta ve parmak uçları omuz hizasına gelecek şekilde ellerini yukarıya kaldırır.

Rükûdan Kalkış

“Semiallâhü limen hamideh” diyerek rükudan doğrulunur ve ayakta “Rabbena ve-leke’l-hamd” denilir.

Secde

"Allahü Ekber" diyerek secdeye varılır. Secdeye inerken önce dizler, sonra eller, daha sonra da alın ve burun yere konur. Secdede baş iki elin arasında ve hizasında bulunur. Secdede iken ayaklar kaldırılmaz. Secdede burun kenarlarına bakılır. Burada üç kere "Sübhâne Rabbiye'l-âlâ" denilir.

Erkekler, secdede dirseklerini yanlarından uzak, kollarını yerden kalkık bulundururlar. Ayaklar, parmaklar üzerinde dik tutulur ve parmak uçları kıbleye gelecek şekilde yere konur. Kadınlar, secdede kollarını yanlarına bitişik tutar. Ayaklar, parmaklar üzerine dik koyulur ve parmak uçları kıbleye gelecek şekilde yere konur.

İki Secde Arası Oturuş

"Allahu Ekber" diyerek başını secdeden kaldırıp diz üstüne oturulur. Otururken parmaklar dizlerin hizasına gelecek şekilde eller uylukların üzerine konur ve kucağa bakılır. Burada "SubhânAllah" diyecek kadar kısa bir an oturulur.

Erkekler, sol ayağını yere yayarak onun üzerine oturur, sağ ayak parmakları kıbleye yönelmiş durumda dik tutulur. Kadınlar, ayaklarını yatık olarak sağ tarafına çıkarır ve öylece otururlar.

"Allahü Ekber" deyip ikinci defa secdeye varılır ve üç kere "Sübhâne Rabbiye'l-âlâ" denilir.

"Allahü Ekber" diyerek secdeden ayağa (ikinci rek’ata) kalkılır ve eller bağlanır.

Secdeden kalkarken; önce baş sonra eller daha sonra eller dizler üzerine konularak, dizler yerden kaldırılır. İftitah tekbirinden itibaren buraya kadar yapılanlara "bir rek'at" denir.

"Allahu Ekber" diyerek ikinci defa secdeye varılır ve üç kere "Sübhâne Rabbiye'l-âlâ" denilir.

"Allahü Ekber" diyerek secdeden ayağa (ikinci rek’ata) kalkılır ve eller bağlanır.

Secdeden kalkarken; önce baş sonra eller daha sonra eller dizler üzerine konularak, dizler yerden kaldırılır. İftitah tekbirinden itibaren buraya kadar yapılanlara "bir rek'at" denir.

İkinci Rekat

Ayakta sırasıyla;
Besmele,
Fatiha sûresi,
Kur'an'dan en az üç kısa ayet veya üç kısa âyet uzunluğunda bir uzun âyet okunur.

Birinci rek'atte olduğu gibi "Allahu Ekber" diyerek rükuya varılır ve üç kere "Sübhâne Rabbiye'l-azim" denilir.
"Semiallâhü limen hamideh" diyerek ayağa kalkılır ve ayakta "Rabbenâ ve-leke'l-hamd" denilir." Allahu Ekber" diyerek secdeye gidilir. Burada üç kere "Subhâne Rabbiye'l-âlâ" denilir.

"Allahu Ekber" diyerek secdeden kalkılıp dizler üzerine oturulur. Burada "SubhânAllah" diyecek kadar kısa bir an oturulur. Sonra "Allahü Ekber" diyerek ikinci defa secdeye varılır ve üç kere "Subhâne Rabbiye'l-âlâ" denilir.

Son Oturuş

“Allahü Ekber” diyerek secdeden kalkıp oturulur. Otururken, el parmakları dizlerin hizasına gelecek şekilde eller uylukların üzerine konur ve kucağa bakılır.

Oturuşta sırasıyla;
Ettehiyyatü,
Allahümme salli, Allahümme bârik,
Rabbenâ âtina duaları okunur(Bu duaların anlamlarına şu yazımızdan ulaşabilirsin (TIKLA)

Erkekler, sol ayağını yere yayarak onun üzerine oturur, sağ ayak parmakları kıbleye yönelmiş durumda dik tutulur. Kadınlar, ayaklarını yatık olarak sağ tarafa çıkarır ve öylece otururlar.

Selam

Önce başını sağa çevirerek "Esselâmü aleyküm ve rahmetullâh" denir. Selâm verirken omuzlara bakılır. Sonra başını sola çevirerek, "Esselâmü aleyküm ve rahmetüllâh" denilir. Böylece iki rekat namaz tamamlanmış olur.

Sabah namazının sünneti ile farzının kılınışı birbirinin aynıdır. Yalnız erkekler farzdan önce kamet getirmelidirler. Allah kabul ve daim etsin inşaAllah.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar