Üsve-i Hasene Ne Demektir? Kim İçin Kullanılır ve Örnekleri Nelerdir?

 Noksan sıfatlardan münezzeh olan Allah'ın selamı Üsve-i Hasene yani örneklerin en güzeli Hazreti Muhammed'e, onun ehli beytine ve ashabına olsun.

Üsve-i Hasene dedik ama peki Üsve-i Hasene ne demektir? Üsve-i Hasene kim için kullanılır? Örnekleri nelerdir? Üsve-i Hasene ayeti hangi surenin kaçıncı ayetidir? Gelin önce bunlara cevap arayalım. Yüce Allah'ın, Peygamberinin sünnet itibarına nasıl itibar kattığını ve onun sünnetine uyanların da hangi vasıflara sahip olduklarına şahitlik etmiş olalım inşaAllah.

Üsve-i Hasene Ne Demektir, Kim İçin Kullanılır ve Örnekleri Nelerdir?

Üsve-i Hasene; tavır ve şahsiyetiyle insanlara örnek olan kişi anlamına gelmektedir. Bu rehberlik Efendimiz'in zatına ve şahsına birebir uymaktadır. Üsve-i Hasene için örneklerimiz ise şunlar olabilir;

-Efendimiz aleyhissalâtu vesselam'ın in yol üzerinde bulunan taş, diken gibi yoldan geçenlere zarar verebilecek maddeleri yol ortasından kaldırması,

-İnsanlara iyiliği emretmesi ve kötülükten sakındırması,

-Yapıcı ve affedici olması,

-İnsanlara ikramda bulunması,

-Yetimlerin başını okşaması.


Üsve-i Hasene Ayeti Hangi Surenin Kaçıncı Ayetidir?

Üsve-i Hasene tabiri Ahzab suresinin 21.ayetinde geçmektedir.

"Andolsun, Allah’ın Resûlünde sizin için;

1-Allah’a ve ahiret gününe kavuşmayı uman,
2-Allah’ı çok zikreden kimseler için

Güzel bir örnek vardır."(Ahzab/21, Diyanet İşleri Meali)

Aslında bu sure hadisleri inkar ederek Resûlullah'ın ahlakından mahrum kalan hariciler için ibrettir. Resûlullah Kur'an'ın canlı haliydi. Onun güzel örnekliğini bize nimet olarak sunan Allah'ın bu nimetine de sıkı sıkıya sarılmak bizler için gerekliliktir. Resûlullah'ı daha yakından tanımak bizler için gerekliliktir. Bu yüzden hadisler(sahih) lazım, bu yüzden Resûlullah'ın sünneti lazım. Eğer lazım olmasaydı yüce Allah böyle bir ahlâkın örnekliğinden boşu boşuna bahsetmezdi. Sünnete itibar gerekmeseydi, onun ahlâkına(Kur'an ahlakına) tâbi olmak gerekmeseydi yüce Allah bundan vallahi bahsetmezdi. Selam olsun o kimselere ki, onlar Allah'a ve ahiret gününe kavuşmayı umarak Allah'ı çokça zikredeler. İşte onlar Resûlullah'ın sünnetine itibar ederek onun örnekliğinde bir hayat yaşamaya da taliptirler. Es selamu aleyküm ve rahmetullah..

Yorum Gönderme

0 Yorumlar