Sabah Namazının Vakti Ne Zaman Başlar ve Sona Erer?

Sabah namazının kılınma zamanı, Müslümanlar tarafından merak edilmektedir. Peygamber Efendimiz’in dünya ve içindekilerden daha hayırlı olduğunu buyurduğu sabah namazı da kılınması gereken 5 vakit namaz içinde yer aldığı için namazın icra edilebileceği belirli bir süresi bulunmaktadır. Sabah namazı vakti hakkında başlangıç ve sona erme zamanını merak eden vatandaşların aradığı yanıtlar yazımızda yer almaktadır.

Sabah Namazının Vakti Ne Zaman Başlar?

Sabah namazı başlangıç zamanı, imsak vaktiyle başlamaktadır. Hanefi mezhebine göre sabah namazı kılmak için günün hafif ışıyıncaya kadar beklenmesi faziletli olarak nitelendirilmektedir. Bunun yanı sıra Şafiilere göreyse sabah namazı mümkün olan en erken vakitte, gün henüz ağarmamışken ve ortalık karanlıkken kılmak faziletlidir. Bu bağlamda Hanefi mezhebinin dini usullerine göre sabah namazının geç kılınması daha faziletli olduğu için imsak vaktinden hemen sonra kılınması gereklidir.

Sabah namazı için okunan ezan, imsak vaktinde değil, namaza başlanacağı vakitte okunmaktadır. Bu sayede müminler sabah namazının kılındığı vakti bilip camiye gelsinler diye namazdan önce okunmaktadır. İmsak vakti girer girmez de sabah namazı kılınabilmektedir. Bu hususta sabah ezanının okunmasını beklemek şart değildir. 

Sabah Namazının Vakti Ne Zaman Sona Erer?

Sabah namazının son vakti de merak edilmektedir. Sabah namazı imsak vakti ile  başladığı gibi güneşin doğmasından önce tamamlanmalıdır. Tam sabah namazı kılındığı esnada yani namaz henüz bitmemişken güneş doğarsa, Hanefi mezhebindekilere göre namaz bozulmaktadır. Dolayısıyla sabah namazını kılarken mutlaka güneşin doğup doğmadığına dikkat edilmesi gerekmektedir. Sabah namazı bozulursa eğer, kerahet vakti çıktıktan sonra yeniden kılmak icap etmektedir. Zamanında sabah namazını kılmayan bir Müslüman, güneşin doğumundan ve kerahet zamanından sonra öğlen namazı vakti gelmeden yani kerahet vaktinden önce namazını kılarsa, hem sünnetini hem de farzını beraber şekilde kaza etmelidir. 

Namazları bilerek kazaya bırakmanın büyük günahlardan olduğu Müslümanlar tarafından unutulmamalıdır. Bu tür durumlarla karşılaşılması halinde hem tövbe etmek hem de ilk fırsatta kaza etmek gerekmektedir. Sabah namazının Müslümanlar açısından pek çok önemi bulunduğu da bilinmektedir. 

Sabah Namazının Önemi Nedir?

Sabah namazını kılmanın önemi, Müslümanların daha bir şevkle ve kazaya bırakmadan bu dini vecibelerini yerine getirmelerini sağlamaktadır. Hz. Peygamber, sabah namazlarına çok önem vermiş ve Müslümanların hiçbir namazını kaçırmamasını tavsiye buyurmuştur. Peygamber Efendimizin bir hadisi şerifinde şöyle buyurduğu bilinmektedir: “Güneşin doğuşundan ve batışından evvelki namazların hiç birisinden alıkonmamak için elinizden gelirse (bunu yapmaya) çalışınız”

Peygamber Efendimiz, sabah namazının sünnetine diğer sünnetlerden daha çok önem vermiştir. Müslümanlara sabah namazının sünnetinin terk edilmemesi istemiştir. Ebu Davud’un belirttiği bir hadisi şerifte “Düşman süvarisi kovalasa bile sabah namazının iki rekat sünnetini terk etmeyin.” denilmektedir. Sabah namazının vakti ve usullerine uyarak bu görevinizi yerinize getirmeniz gerekmektedir.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar