Namazda Esneme Esnasında Ağzımızı Hangi Elimizle Kapatmalıyız?


Namazda esneme sırasında ağzı kapatmak en doğru ve yapılması gereken davranışlardan biridir. Hz. Peygamber (s.a.v), “Namazda birinin esnemesi gelirse, onu gücü yettiğince engellesin” buyurmuştur. Ancak tüm engelleme çalışmasına rağmen esneme gelirse, elimizi namazda da olsa ağzımıza getirmemiz doğru yapılan hareketler arasında yer almaktadır. Ayrıca namazda esneme durumunda, Müslümanların namazları bozulmamaktadır. Namazda esneme durumunda ağzı tutmak adablı bir harekettir. Ağzını tutmak, dişleri ve dudakları sıkmakla gerçekleştirilmektedir. Bu şekilde esneme isteğini engellemek mümkün olmazsa, kıyamda iken sağ elin tersini, sair rükünlerde ise sol elini ağza kapatarak esnemeyi gizlemek gerekmektedir.


Namazda Esnemek Şeytanın Vesvesesi Midir?

Namazda sırasında esnemek şeytanın vesvesesi olarak tabir edilmektedir. Esnemek; uykusuzluk, yorgunluk veya can sıkıntısı gibi durumlarda bir kişinin istemeden ağzını açark uzunca nefes alıp vermesi hareketidir. Bu hal, dini koşullar dışında da bir bakıma dalgınlık ve gaflet göstergesi olarak bilinmektedir. Halk arasında aksırma olarak açıklanan nefes kaslarının basınçlı hareketiyle kişinin ciğerlerindeki havayı aniden ağız ve burun yoluyla şiddetle atması da namaz sırasında zaman zaman Müslümanların karşılaştıkları durumlardandır.

Özellikle namaz kılan bir kişinin esnemesi, onun namaz sırasında kendini namaza veremediğini ve ne yaptığını bilmediğini göstermektedir. Bu şekilde bilinçsizce kılınan namaz, hem insanın çevresindekileri rahatsız etmekte hem de fuhşiyat ve münkerattan alıkoymamaktadır. Dolayısıyla hadisi şeriflerde de vurgulandığı gibi vaktini ertelemeden, yorgunluk ve uyuşukluk gelmeden o vaktin namazını doğru şekilde kılmak gerekmektedir.

Namazda Esnemekle İlgili Hadisler

Namazda esnemeyle ilgili hadisi şerifler, bu eylemin çirkin bir davranış olduğunu göstermektedir. Hatta namaz sırasında esnerken bir de garip sesler çıkarmak daha çirkin bulunmaktadır. Buhari’nin belirttiği hadisi şerifte şöyle denilmektedir: “Biriniz esneyeceği zaman gücü nisbetinde onu gidermeye çalışsın. (Ağzını açarak hah demesin) Çünkü bir kimse esnediğinde şeytan ona güler.” Hadisi şerifte esnemenin şeytandan geldiğine dikkat çekilmektedir. Esneme genellikle çok yiyip içildiğinde ve hareketsiz kalınıp uygu haline geçildiğinde ortaya çıkmaktadır. Esnemeye sebep olan durumlardan her birinin şeytanın hoşlandığı işler olduğu unutulmamalıdır. 

Müslim, Zühd: “Esnemek şeytandandır. Sizden herhangi biriniz esneyeceği zaman gücü yettiği kadar onu tutsun”.

Müslim, Züh: “Biriniz namazda iken esneyeceği zaman gücü yettiği kadar esnemeyi hapsedip tutsun, çünkü şeytan girer.”

Namazda Esnersek Namazımız Bozulur Mu?

Namazda esnemenin namazı bozması konusu da merak edilmektedir. Şeytanın insanı oyalayarak namazını kılmasını engellettiği bilinmektedir. Bu yüzden üzerine gaflet ve rehavet çökmüş bir şekilde namaza duran kişinin, önce kimin huzuruna çıktığını iyi şekilde idrak etmesi gerekmektedir. Bu bilinçle namazın kılınması önemli olduğu için Müslüman uyanık ve dinç kalmalıdır. Müslüman’ın davranışlarına dikkat etmesi önemli olsa da namaz sırasında esnemek namazın bozulmasına neden olan bir davranış olarak görülmemektedir. Namazda esneme sırasında mümkün olduğunca engellenmeye çalışılması unutulmamalıdır.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar