Kadının Aile İçerisindeki Sorumlulukları ve Kocasına Karşı Görevleri Nelerdir?

 İslamın kadına ağır yük yüklememesinden rahatsız olan güruhlar kadının cinsel malzeme olarak kullanılmasından son derece hoşnutlar. Eşlerimizin, kız çocuklarımızın ve annelerimizin bizdeki kıymeti başımızdan üsttedir. Gafillikten birbiriyle yarışan, kadının statüsünü aşağılık hale getirmeye çalışan din tüccarları ile kadını akşama kadar layık olmadığı işlerde çalıştırarak  yoran ve onu cinsel bir meta olarak kullanan zihniyet birbirinden farksızdır. Kadın başımızın üstündedir ve onun için en hafif işler ne ise onu vererek ağırı yüklenmek biz erkeklerin en tabii görevidir ve vallahi seve seve de yapmaya razıyızdır. 


Diğer yazılarımızda da olduğu gibi bu yazımızda da sıradan ve sizin bildiğiniz veya aşina olduğunuz şeyleri konuşmayacağız. Buraya "Kadının aile içerisindeki sorumlulukları ve kocasına karşı görevleri nelerdir?" başlığı atarak bu sorumlulukları madde madde sıralamak da farklı bir iş olmaz. Ancak İslam'ın nuruyla aydınlanan yüreklere yeni neşeler katacak bir hadisi şeriften bahsedecek ve çok fazla zamanınızı almayacağız inşaAllah. İslam çok geniş bir çerçeve. Gördüğümüz gibi olan durumlar olsa da ayrıntısına inmemiz gereken birçok olayla karşılaşmak mümkün. Devamı olan ve açıklamaya ihtiyaç duyulan konuları İslami kaynaklardan okuyarak yetmeyen ilimleri ile İslam'ı karalamaya çalışanları Allah akıllandırsın. Mesela şöyle başlıyorlar, şuna bak İslam erkekleri cihada gönderip onlara sevap yüklüyorda kadınları eve tıkıyor. Ne yani kadınlar savaşamaz mı?
Cevabımız şöyle olurdu, dünyanın en ağır işi olan savaş mevzuunda kadına hiçbir sorumluluk yüklemeyerek onun yükünü hafifleten Allah'ın şanı yücedir. Hani sizlerde kadınlar için nezaket ve hassasiyet arzuluyordunuz. İşte arzu ettiğiniz bu nezaket ve hassasiyeti alemlerin Rabbi olan Allah zaten onlara teslim etmişti. Aşağıda bahsedeceğim hadis ile sizlere savaş gibi ağır yükün altına girilen bir durumda elde edilen sevabın evi muhafaza ile edilebileceğini aktaracağız inşaAllah. Evi muhafaza dediğim için yine bir delik bulup girmeye çalışanlara evi muhafazanın önemsiz bir görev olmadığını ve bunu küçümsememeleri gerektiğini iletmek istiyorum. Kadının aile içerisindeki sorumlulukları ve kocasına karşı görevleri nelerdir? Mükâfatı nedir? Buyurun bu örneklerden tekini nazarlarınıza sunuyoruz..


"Bir gün hanımlar, zihinlerini meşgul eden bir konunun açıklığa kavuşturulması için Hazreti Esmâ bintu Yezid(r.anha)'yı temsilci seçtiler. Ondan Efendimiz aleyhissalâtu vesselam'a gitmesi ve bazı meseleleri dile getirmesini rica ettiler. Peygamberimizin huzuruna varan Hazreti Esmâ, kendisine konuşmak için müsaade edilince, “Anam babam sana feda olsun, ey Allah’ın Resulü!” diyerek ona olan hürmetini ifade ederek sözlerine şöyle devam etti:


“Ben, bazı kadınların size göndermiş olduğu temsilciyim. Şüphesiz ki, Allahû Teâlâ sizi erkek ve kadınların hepsine Peygamber gönderdi. Bizler de sana ve senin Rabbine iman ettik. Biz kadınlar evlerimizde oturmakta, beylerimizin haklı isteklerini yerine getirmekteyiz. Erkekler ise Cuma namazı kılmak ve cemaate devam etmek, hastaları ziyaret ve cenazelere katılmak suretiyle, tekrar tekrar hacca gitmekle bizden üstün kılındılar. Bu sayılanlardan daha faziletlisi de Allah yolunda cihat etmektir. Bir erkek hac veya umre için yahut cihat mak­sadıyla yola çıktığı vakit, biz onların mallarını korur, elbiselerini temizler ve di­keriz. Çocuklarını büyütürüz. Bütün bu hizmetlerimizle biz, erkeklerin kazan­dığı hayra ortak olacak mıyız?”Allah Resûlü sallalahu aleyhi vesellem, Hazreti Esmâ’nın konuşmasını dinledikten sonra yanındaki sahabilere-ki Allah hepsinden razı olsun-, “Siz dinî bir sual soran kadınlar içerisinde Esmâ'dan daha güzel konu­şan birini işittiniz mi?” buyurarak, onun zekâsını ve açık ifadesini takdir etti.

Sonra da onun şahsında bütün mümin kadınlara şu müjdeyi verdi:

“Ey kadın, dinle ve temsilci olarak geldiğin kadınlara da anlat! Eğer bir kadın, kocasıyla iyi geçinir ve onun rızasını kazanırsa, bu saydığın faziletli amellerin hepsinde aynı sevabı elde eder.”

Bütün bu amellerin sevabını kadın hakediyor. Yani erkek cemaate devam etti, namaz kıldı. Kadın ise evi muhafaza ederek erkeğin o vakitte cemaat ile kıldığı namazının sevabını elde etti. Erkek camiye kadar enerji harcadı, yazın sıcağa kışın ise soğuğa maruz kaldı. Allah ise kadını bunlara maruz bırakmadan aynı mükafat ile mükafatlandırdı. Mükafatların mükâfatı sizin olsun kardeşlerim. Es selamu aleyküm ve rahmetullah.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar