Gıybet Ne Demek? Gıybet Anlamı Kısaca

Gıybet Ne Demek? Gıybet Anlamı Kısaca


Gıybet, bir kimsenin arkasından onun hoşuna gitmeyecek şekilde konuşmak demektir. Bu kavrama karşılık olarak sıklıkla dedikodu kelimesi kullanmaktadır. Dinimize göre büyük günahlardan sayılmıştır. Mübarek bir sure olan Hucurat suresinin 12. ayetinde, gıybet etmek ölmüş kardeşinin etini yemeye benzetilmiştir.


Bir davranış yüz kızartıcı olmalı ki, Allah onu yasaklasın.


Hazreti İbnu Abbas Radıyallahu Anh'den rivayetle :


Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) buyurdular ki: "Sana günah olarak, husumeti devam ettirmen yeterlidir (çünkü bu, gıybete kapı açar)." Kaynak : Tirmizi, Birr 58, (1995)

   "Kim ne derse desin ben kendimi bilirim, gıybetimi yapıyorlar diye bende onların gıybetini yapacak değilim" demek harika bir ahlakın karşılığıdır. Çünkü kendini bilen Rabbini bilir. Lafa söze takılıpta kendisini basitleştirecek işlere vakit harcamaz. Gıybet edenin arkasından gıybet yerine dua eden kimse yürüyen imandır. Ancak gıybeti yapılan bunları yapmayıp gitse ve dese : "Sen benim arkamdan şunu şunu demişsin" Kızarmaz mı gıybeti yapanın yüzü? Gıybeti yapan gıybeti yaptığının yanına gitse ve dese : "Sen bu konuştuklarımı ne diye gidip yetiştirdin?" Kızarmaz mı lafı taşıyanın yüzü? Gıybeti yapılan kavgaya kalkışsa, öfkeyle sövse-sapanlasa hatta o da konuşsa arkalarından.. sen söyle okuyan kardeşim yakıştı mı bu basitlik müslümanlara?


  Bir gün Ashâb-ı Kirâm, Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem'e, Hazreti Ali radıyallahu anh'ı niçin çok sevdiğini sordular.


Efendimiz sallallahu aleyhi vesellem, Hazreti Ali'nin çağrılmasını emretti. Sahabeden biri Hazreti Ali’yi çağırmaya gitti. Efendimiz, Hazreti Ali gelmeden önce ashâbına:


“–Ey ashâbım! Siz birisine iyilik etseniz, o da size karşı kötülük yapsa, ne yaparsınız?” buyurdular.


Ashâb-ı kirâm, iyilikle karşılık vereceklerini söylediler.


Resûlullah tekrar sordu :


“–O kimse yine kötülük yaparsa ne yaparsınız?”

Ashâb, yine iyilik edeceklerini bildirdiler.


Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi vesellem :


“–Tekrar size kötülükte bulunursa ne yaparsınız?” buyurunca, ashâb-ı kirâm başlarını aşağı indirdiler, bir cevap veremediler.


Sonra Hazreti Ali geldi. Resûlullah :


“–Ya Ali, birisine iyilik etsen, o da sana kötülük yapsa, sen ne yaparsın?” buyurdular.


Hazreti Ali iyilikle karşılık vereceğini söyledi.


Efendimiz aynı soruyu yedi kere tekrarlamasına rağmen Hazreti Ali radıyallahu anh hepsine de:

“–Yine iyilik yaparım.” diye cevap verdi. Sonra ilâve ederek:

“–Ben o kimseye iyilik yaptıkça o bana hep kötülükle mukâbele(karşılık verse) etse, ben yine de ona iyilik yaparım.” dedi.


Nitekim Hazreti Ali radıyallahu anh şöyle buyurmuşlardır:


“İnsanların en kötüsü, iyiliği kötülükle karşılayan ve insanların en iyisi, kötülüğe karşılık iyilik yapandır.”


Yorum Gönderme

0 Yorumlar