Size Büyük Günahların En Büyüğünü Haber Vereyim Mi?"Sıklıkla karşı karşıya kaldığımız ve artık normal görünen günahlar, meğer büyük günahların da büyüğü imiş" diyeceğimiz günahların hangileri olduğunu aşağıdaki 4 Hadis-i Şerifte göreceğiz. Her biri hayatın içinde, İslam'ın dışında şeyler. Dikkatle okuyunuz..


Hazreti Ebu Bekre radıyallahu anh anlatıyor:

Peygamberimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem): "Size büyük günahların en büyüğünü haber vereyim mi?" buyurmuş ve bunu üç kere tekrar etmişlerdi. "Evet!" deyince: "Allah'a şirk koşmak, anne ve baba haklarına riayetsizlik, cana kıymak!" buyurdular. Bu sırada dayanmış durumda idi, yere oturup: "Haberiniz olsun! Yalan söz, yalan şahidlik!" dedi ve bunu o kadar tekrar etti ki, "Keşke devam etmese artık!" temennisinde bulunduk.

Kaynak : Buhari, Şehadat 10, Edeb 6, İstizan 35, İstitabe 1, Müslim, İman 143, (87), Tirmizi, Şehadat 


Hazreti İbnu Mes'ud radıyallahu anh anlatıyor:

Dedim ki: "Ey Allah'ın Resulü! Allah nezdinde en büyük günah hangisidir?" "Seni yaratmış olan Allah'a eş koşmandır!" buyurdular. "Sonra hangisidir?" dedim. "Seninle birlikte yiyecek diye, evladım öldürmendir!" buyurdular. Ben yine: "Sonra hangisidir?" dedim. "Komşunun helalliği ile zina etmendir!" buyurdular.

Buhari, Tefsir, Bakara 3, Furkan 3, Edeb 20, Muharibin 20, Diyat 1, Tevhid 40, 46; Müslim, İman 141, (3181, 3182), Tefsir, Furkan; Nesai, Tahrim 4, (7, 89, 90)

Ubeyd İbnu Umeyr radıyallahu anh babası radıyallahu anh'dan anlatıyor:

"Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)'e bir adam kebairden sormuştu, şöyle cevap verdiler: "Onlar dokuzdur!" buyurdular ve saydılar: "Şirk, sihir, insan öldürmek, faiz yemek, yetim malı yemek, savaştan kaçmak, namuslu kadınlara iftirada bulunmak, anne ve babaya haksızlık, kıbleniz olan Beytu'l-Haram (da masiyet işlemey)i sağlığınız ve ölümünüzde helal addetmek."

Kaynak : Ebu Davud, Vesaya 10, (2875), Nesai, Tahrim 3, (7, 89)

Hazreti İbnu Amr İbni'l-As radıyallahu anh anlatıyor:

Peygamberimiz sallallahu aleyhi vesellem: "Kişinin anne ve babasına sövmesi büyük günahlardandır" buyurmuşlardı. Orada bulunanlar: "Hiç kişi anne ve babasına söver mi?" dediler. "Evet! Kişi, bir başkasının babasına söver, o da babasına söver; annesine söver, o da bunun annesine söver!" buyurdular.

Kaynak: Buhari, Edeb 4; Müslim, İman 146, (90); Tirmizi, Birr 4, (1903); Ebu Davud, Edeb 129, (5141

Yorum Gönderme

3 Yorumlar