İnfak: Hazreti Osman'ın Develeri Allah'a Satması


Noksan sıfatlardan uzak olan Allah'ın adıyla..

Kul, Allah'ın adını kalpten zikrettiği vakit,alemlerin Rabbi açıverir cennete giden yolları. Ayetler biz okuyup hayatımızda uygulayalım diye var kardeşlerim.Vallahi bir dolabın üzerinde aylarca ve hatta yıllarca beklesin diye değil. İşte bir örnek ki: Rabbinin buyurduğu şu ayeti okuyup uygulamaktan geri kalmamış Emir-ül Müminin Hazreti Osman(r.a.)

-"Kim Allah’a güzel bir borç verirse Allah da bunu kat kat fazlasıyla öder. Daraltan da genişleten de Allah’tır ve O’na döndürüleceksiniz."

Hazreti Ebubekir(r.a.)'ın hilafeti döneminde Medine'de çok dehşetli bir kıtlık meydana gelmişti. Ekmek yapacak buğdayı dahi olmayan Medine halkı bir hayli zor duruma düşmüştü. O sıralarda uzunca bir süredir Şam şehrinde ticaret ile meşgul olan Hazreti Osman(r.a.)'ın deve kervanları ile birlikte Medine'ye döneceği haberi yayıldı. Hazreti Osman üzerleri nevale dolu olan yaklaşık 100 tane devesi ile birlikte Medine'ye yaklaşmıştı ki, Medine'de ne kadar varlıklı tüccar var ise karşısına dikildiler ve Hazreri Osman Efendimiz radıyallahu anh'ın Şam'dan getirmiş olduğu erzaklara talip oldular. İki nurun sahibi, erzakların o günkü piyasa değerinin iki mislini teklif etmiş olan ticaret adamlarına olumsuz yanıt verdi. Üç misli, sonra dört misli..beş.. Hz.Osman(r.a.) en nihayetinde üzeri erzak ile dolu olan yüz tane devesinin tarafınca satıldığını bildirdi. Duruma şaşırıp kalan ticaret adamları büyük bir şaşkınlık içerisinde sordular; "Civarın en varlıklı tüccarları biziz. Bu malları bizden daha yüksek fiyata alacak olan da yoktur. Mallarını kime sattın ya Osman?

Hazreti Osman cevaben;

-Develerimi bana karşılık olarak on mislini vermiş olan Allah Azze ve Celle'ye sattım. İşte şimdi Medine halkı bu erzaklar ile kendilerine geçimlik yapsınlar. Develeri de kesip karınları doya doya yesinler."

O ki, yine Rabbinin ikram sözü ile mahzun olmayacaklardan oldu. Çünkü Rabbimiz buyurdu;

"Mallarını gece-gündüz gizli ve açık Allah yolunda harcayanlar var ya. Onların Rableri katında mükafatları vardır. Onlara korku yoktur. Onlar mahzun da olacak değillerdir."

Selam olsun zora düşen kardeşlerinin işlerini Allah rızası için kolaylaştıranlara ki, Habibullah aleyhissalâtu vesselam şöyle buyurmuştur:

"Kolaylaştırınız! Zorlaştırmayınız! Müjdeleyiniz, nefret ettirmeyiniz! Birbirinizle anlaşın, iyi geçinin, ihtilâfa düşmeyin!"

Mahzun olmayanlardan olasınız. Dua ile kalın. Es selamu aleyküm ve rahmetullah..
Kaynak: Diyanet İşleri Meali Bakara 245, Buhari 3:72,
Dipnot: Allah, Timurtaş Uçar hocamızdan razı olsun. Ona rahmetiyle muamele buyursun inşaAllah.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar