Sabah Namazının Cemaatle Kılınması


  • Subhan olan Allah'ın salat ve selamı Peygamberimiz Hazreti Muhammed'e onun ehli beytine ve ashabına olsun.   Aydınlığa dönmesini istediğimiz karanlıkların başında hiç şüphesiz sabahın uyanışı vardır. Ümmeti Muhammedin düştüğü bu gaflet uykusunun uyanışı özellikle cemaatle kılınan sabah namazlarıdır.

   Namaz  müslümanın hayat tarzı ve kimliğidir. İki cihan güneşi Hazreti Muhammed sallallahu aleyhi vesellem'in şu hadisi konuyu daha iyi anlamamız için güzel bir kaynak olabilir.

"Bir kimsenin mescide namaz kılmaya gittiğini gördüğünüzde onun imanına şahitlik edin."

Ha keza kadim kitabımız Kuran-ı Kerimde noksan sıfatlardan münezzeh olan Rabbimiz bu şahitliği melekût (melekler alemi) alemine de emretmiş olacak ki İsra Suresinin 78.Ayeti Kerimesinde mealen şöyle buyurur ;
" Gündüzün güneşin gün ortasını aşmasından gecenin karanlığına kadar namazı kıl; bir de sabah namazını; çünkü sabah namazı şahitlidir. (Diyanet İşleri Meali)

Sabah namazının mükafatlarını saymaya kalksak herhalde buna yetişemeyeceğimizden yine bir hadisi şerif ile konuya devam etmek istiyoruz.
Rahmet elçisi sallallahu aleyhi vesellem :
"Sabah ve yatsı namazlarının cemaatle kılınması üzere elde edeceği mükafatı eğer insanlar bilseydi sürünerekte olsa bu iki namazı kılmak üzere camiye cemaate gelirlerdi" buyurmaktadır.
Sahabe-i Kiram içinse sabah namazlarının cemaat ile kılınması tam bir iman göstergesi, cemaate gelinmemesi ise münafıklık alametlerinden idi.
Sahabe, cemaate gelmeyen kimseler hakkında şu iki şeyi düşünürlerdi ; "Bu kişi münafık olmuş olacak ki sabah namazlarında Mescide gelmiyor, yahut bu kişi ölmüş olacaktır.


Allah hepsinden razı olsun.

Metnin YouTube linki şurada: https://youtu.be/EDdqRbgt4hY

Kaynak : (İbn-i Mâce, Mesâcid, 19) (İbn-i Mâce, Mesâcid, 19)

Yorum Gönderme

0 Yorumlar