Rahmet Peygamberi Ne Demek?  • "Cennette Ebu Cehil gibi bir adamın nasıl hurma ağacı olabilir ki! Vallahi o asla cennete giremez."   Ebu Cehil ve arkadaşları pek çok defa toplanıp Resûlullah'a eza vermek istediler. Adını deliye çıkarmak, ölüm fermanı yazmak ve akla gelebilecek bütün kötülükleri onun üzerinde denediler. İşte bir örnek; Allah Resûlü'nün adına dua ettiği ancak nasipsizlik okyanusunda boğulup giden Ebu Cehil ve arkadaşları toplanıp Resûlullah'a eza vermek isterler. Başına toprak ve deve dışkısı atarak onunla alay ettiklerinde, "Ey Kureyş! Bana bunları yapıyorsunuz ama ben sizin Peygamberinizim" der. Her fırsatta hoşgörü ve bağışlamayı öğütleyen ve bunu böyle uygulayan Allah Resûlü'ne her fırsatta güçlük çıkaran bu adam hakkında Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem şöyle bir rüya görmüş ve oldukça şaşırmıştı: Cennete girmiş ve gördüğü bir hurma ağacı hoşuna gitmişti. "Bu kimin ağacıdır" diye sorunca da Ebu Cehil'in denmişti. Kendi kendine "Cennette Ebu Cehil gibi bir adamın nasıl hurma ağacı olabilir ki! Vallahi o asla cennete giremez" demiş ve uyanınca rüyasını mübarek eşi Ümmü Seleme(r.a.) annemize anlatmıştı. Mekke'nin fethinden sonra bu rüyası gerçeğe dönüşmüş ve bu hurma ağacının İkrime(r.a.) olduğunu anlamıştı.


   Müşriklerin, kâfirlerin yarınları yok kardeşlerim. Onların mağfiretle bezenmiş cennet hayatı yok. Onlar için nur yok. Onlar için ancak ve ancak cehennem var, ateş var. Hazırlıklarını aldanıştan ibaret dünya hayatı yerine sonsuz huzurun var olduğu cennet yurdu için yapmalarını söylemişti Resûlullah. Onun hayatında yalana yer yok. Onun hayatında kandırmaya yer yok. Gelene git demek yok. Mekke'nin fetholunduğu günlerde adına ölüm fermanı imzalananların belkide başında geliyordu İkrime bin Ebu Cehil. Allah ve Resûlü'nün azılı düşmanı, fitnenin ve yaygaranın başı müşrik Ebu Cehil'in müşrik oğluydu İkrime. Mekke'nin fethedildiği gün Kureyş'ten olupta evlerinden çıkmayanlar, Kâbe'ye sığınanlar ve Ebu Süfyan'ın evine sığınanlar güvendedir ilanı yapıldıktan sonra sulh aramamış ve o gün bile 3 mücahidin şehid edilmesine sebep olmuş eşkıya grubuna öncülük eden İkrime. "Öldürülürüm" korkusu ile Yemen'e kaçıp adına karısının eman dilediği İkrime. Babasından farksız İkrime. Aynı İkrime'nin kapısını rahmet çaldıktan sonra ölümden korkmayarak, "Muhammed Aleyhisselam'a biat edenler öne gelsinler, cennetin yolu açılmıştır. Ey Mekkeliler! Muhammed Aleyhisselam Mekke'nin fethinden sonra bizi affetmişti. Ey Resûlullah'ın affetikleri! Onun sancağına sahip çıkın" diyen İkrime(r.a.).

   Evet, bir önceki yazımızda(işte linki :https://www.hadislerleyasa.com/2020/05/alemlere-rahmet-muhammed-aleyhisselam.html) kendisine yine Ebu Cehil ve arkadaşları gibi eza vermişlerden olan Taif kabilesi için hayır duada bulunan Resûlullah, babası ve kendisi ömürlerini İslam'a düşmanlık etmeye adamış İkrime şehre yaklaştığında yüzünde tebessümler belirmiş halde ashabına -ki Allah hepsinden razı olsun- :

- İşte Ebu Cehil'in oğlu İkrime. Mümin ve muhacir olarak yanımıza geliyor. SAKIN BABASINA KÖTÜ SÖZ SÖYLEMEYİN! Zira, ölüye kötü söz söylemek diriyi rahatsız eder. Ama, ölüye birşey ulaşmaz, buyurdular. Ardından da İkrime'yi sevgi ve hasretle kucaklayarak :

- Hoşgeldin, süvari muhacir. Bugün kimseye vermediğim her neyi istersen sana vereceğim. Ne dilersen dile.

- Ey Allah'ın Resûlü, sana yaptığım bütün düşmanlıklardan, sana zarar vermek için attığım her adımdan, yüzüne veya arkandan söylediğim her kötü sözden dolayı Allah'tan affımı dilemeni isterim. Ey Allah'ın Resûlü, Allah'ın kullarını yolundan çevirmek için harcadığım herşeyin en az iki katını şimdi Allah yolunda harcayacağım. Allah'ın yolundan geri çevirmek için verdiğim mücadelenin ve yaptığım harplerin iki katını şimdi yapmaya başlayacağım. Şehid oluncaya kadar cihad edeceğim!

Öyle de yaptı. Yermuk savaşında komutanı Hazreti Halid bin Velid radıyallahu anh, İkrime(r.a.) atından inip düşmana karşı piyade olarak savaşmak isteyince, Halid(r.a.) onu tutarak :

- Atından inme! Çünkü senin öldürülmen müslümanlara çok ağır gelecektir, dedi.

Halid bin Velid radıyallahu anh'ten yakasını bırakmasını isteyerek :

- Senin İslam'a çokça hizmetin dokundu. Ama biz.. Ben ve babam Ebu Cehil ise Peygambere herkesten daha çok düşman olduk!

Bütün bu düşmanlıkları canıyla ödemek ve Allah'a kendisini bu hizmetiyle affettirmek isteyen Hazreti İkrime, gerçek bir mücahid ve müslüman olarak çarpışarak şehid oldu. Son sözü ise Hazreti Ömer efendimiz radıyallahu anh'ı kastederek : "Hantame hatunun oğlu şehid olamayacağımızı söyleyip duruyordu" oldu.

Allah Resûlü sallalahu aleyhi vesellem küfrün beşik noktasından düşmanlığını toplasak yeryüzünü dolduracak Ebu Cehil'in evinden İkrime(r.a.)'ı çıkardı. Biz İkrime(r.a.) örneğinde bir kez daha diyoruz ki ; Muhammed aleyhisselam gerçekten de alemlere rahmet idi..

Ve yine bir kez daha görmüş olduk ki Allah Resulü yıkmayı değil yapmayı istemişti, yapıcı olmak onun ahlâkındandı. Yapıcı düşünmek toplumsal birlikteliğin olmazsa olmazıdır. Unutma, yıkmak kolay ama yapmak zordur.

Kaynak : Sahih-i Buhari, İbnu Hişam

Yorum Gönderme

0 Yorumlar