İmam-ı Azam Ebu Hanife Hazretlerinin İslam'a Çağırma Metodu


  • Peygamber Efendimiz Sallallahu Aleyhi Vesellem'in İki Kızını Hazreti Osman Radıyallahu Anh'a Nikahlaması


   Peygamber Efendimiz, Allahü Teâlânın emri ile kızı Rukayye’yi Hazret-i Osman’la evlendirdi. Hazret-i Rukayye vefat edince, Hazret-i Osman radıyallahu anh ağlamaya başladı. Bunun üzerine Resûlullah efendimiz sallallahu aleyhi vesellem onu teselli ederek diğer kızı Ümmü Gülsüm radıyallahu anh'ı da Hazreti Osman ile nikahladı. Ümmü Gülsüm radıyallahu anh'ın da vefat etmesi üzerine ;

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem buyurdular ki; “Şâyet üçüncü bir kızım daha olsa muhakkak onu da sana verirdim Ey Osman!"
  
   Kûfe'de Hazreti Osman Radıyallahu Anh'a haşa "yahudi" iftirası atılıyordu. İftirada bulunanların, Allah Resulü sallallahu aleyhi vesellem'e bağlılıkları vardı. İmam-ı Azam Ebu Hanife Hazretleri bu "harici" güruhun liderine Allah rızası için ders vermek istemişti.
  
Ebu Hanife adamın kapısını çaldı ve aralarında şöyle bir konuşma geçti:
-Sana dünürlüğe geldim, kızını istiyorum.
-Kime?
-Asil ve şerefli bir adam, gayet zengin, hafız ve son derece cömert. Geceleri ibadet ediyor, Allah korkusundan gözyaşı döküy..
Adam:
-Yeter ! Daha fazlasını duymaya lüzum yok. Bu kadarı kafi, kızımı o adama verdim.
-Yalnız bu adamın bir kusuru var.
-Neymiş o?
-Adam Yahudi!
-Vallahi ben Yahudiye kız vermem.
-Vermez misin?
-Hayır vermem !

-"Sen bir kızını yahudiye vermezsin de, Hazreti Peygamber Efendimiz Sallallahu Aleyhi Vesellem iki kızını Yahudiye (Hazreti Osman’a) nasıl olmuş da vermiş?" deyince adam işi anladı ve münafıklıktan kurtulmak üzere tövbe etti.

  Kalbinde Allah ve Resûlü'ne sevgi besleyenler, deliller gördüklerinde yaptıkları yanlışlardan dönmek için acele ederler. İmam-ı Azam Ebu Hanife Hazretleri'nin bu olaydaki yöntemi, Resûlullah'a iman etmiş ancak yetiştirilme etkisiyle onun çok sevdiği damadı Hazreti Osman radıyallahu anh'a düşmanlık edecek hale gelmiş birisini DELİLLERLE HAKİKATE çağırmasıydı. Siz böyle yapıyorsunuz ama Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem böyle (doğrusunu) yapardı diyebilmek için HADİSLERLE YAŞA !

 Allah hepsinden razı olsun.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar