Eş Seçiminde ve Evlilik Hayatında Nelere Dikkat Etmeliyiz?

  • KULAĞI KESİK DİNDAR BİR KADIN ÜSTÜNDÜR !


    Abdullah b. Amr Radıyallahu Anh Naklediyor ;
Resulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem buyurdular ki; “Kadınları güzelliği için almayın; olur ki güzellikleri onları kötü duruma düşürür, onları malları için almayın; olur ki malları onları şımartır. Fakat onları dindarlıkları için alın. Yemin ederim ki burnu yirik, kulağı kesik dindar bir kadın diğerinden çok üstündür.” (İbnu Mâce, Nikah 6)
Öyleyse evleneceğimiz kişinin özellikleri için dua ederken ilk olarak onun dindar olmasını istemeliyiz. Resûlullah'ın şu tavsiyesini dikkate almakta oldukça akıllı bir davranış olabilir; "Dua ederken Allah'tan çok şey isteyin, zira isteyeceğiniz hiçbir şey Allah'a ağır gelmez."

    
   Bu yüzden kadın olsun erkek olsun evlenmek isteyeceğimiz kişinin özelliklerini dilerken hem güzel/yakışıklı hem zengin hemde dindar olmasını dileyebiliriz. Fakat bu özelliklerin hepsinin bir arada olduğu kimseleri bulamadığımızda hüzne kapılarak yalnızlığı seçip, açacağımız hayır kapılarına yüz çevirmemeliyiz. Kusur arayan göz, kusur bulur. Yine Resulullah'ın tavsiyesi ile konumuzu nurlandıralım ; Ebu Hureyre radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: “Bir kimse eşine kin beslemesin. Onun bir huyunu beğenmezse, bir başka huyunu beğenir.” (Müslim, Radâ 61)
    
    Vurgu yapılan konunun huy/ahlak olduğunu göz önünde bulundurursak "evlilik-geçim-güzel ahlak" konularının bir bütün olduğunu anlamamız daha kolay bir hal alacaktır. Eşlerimizi kusurları ile kabul etmemizin daha mutlu ve neşeli bir hayat yaşamamız açısından oldukça önemli olduğu kanaatine varmamız elbette zor değildir. Kusur arayarak manen düşülen boşluk ve doyumsuzluk insanı dönülemez hatalara götürürken eşini kusurlarıyla seven ve manen destekçisi olan insanların ayağa kalkması daha kolaydır. Bu destekçinin hayata Kur'an ve Sünnet nazarıyla baktığını düşünürsek ilerleyen dönemlerde yaşanılan zorluklara karşı ortaya aşağıdaki gibi bir tablo çıkması muhtemeldir ;


Zor bir anımda "Sabret, Allah bizimledir" deyişiyle toparladım kendimi.. "Allah" diyerek hakkı, onun nazarında sabrı tavsiye etmişti.
"Sen yalnızca bir eş değil, hakkı ve sabrı tavsiye eden içten bir dostsun." dedim

Kur'an'ın Asr'ı kalbinde yer etmiş bir dost.

Selametle kalın. Böyle eşleri olasıcalar..

Yorum Gönderme

0 Yorumlar